Zielona Energia
w gospodarstwie rolnym
Nawet do 150 tys. złotych będą mogli uzyskać rolnicy w ramach obszaru „Zielona energia w gospodarstwie rolnym”. Na jakich warunkach ARiMR przyzna dotacje na instalacje fotowoltaiczne? Jaka będzie maksymalna moc instalacji sfinansowanej z tego wsparcia?
Jak podało Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, w październiku 2022 roku Komisja Europejska zatwierdziła polskie propozycje zmian w PROW 2014-2020. Jedną z takich zmian będzie nowy obszar w ramach operacji „Modernizacja Gospodarstw Rolnych” – obszar F, czyli „Zielona energia w gospodarstwie rolnym”. Jak na razie jeszcze nie wiadomo, kiedy Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa ogłosiły nabór wniosków na te dotacje.
Na co można przeznaczyć dotacje na Zieloną energię w gospodarstwie rolnym?
W ramach dotacji na odnawialną energię w rolnictwie będzie można kupić m.in.:
-
panele fotowoltaiczne o zainstalowanej mocy elektrycznej do 50 kW,
-
magazyny energii i systemami inteligentnego zarządzania energią wytworzoną z tej instalacji;
-
pompę ciepła, jeśli będzie integralną cześć instalacji z dotacji;
Z tych dotacji można również sfinansować koszty montażu urządzeń wchodzących w skład instalacji fotowoltaicznej oraz magazynów energii czy pomp ciepła. Ze wsparcia z obszaru F można również pokryć część kosztów przygotowania dokumentacji technicznej operacji, sprawowania nadzoru inwestorskiego, koszty związanych z kierowaniem robotami budowlanymi, itp.
ARiMR będzie mogła przyznać na jednego beneficjenta maksymalnie do 150 tys. złotych wsparcia na instalację fotowoltaiczną w obszarze F w ramach Modernizacji gospodarstw rolnych.
Rolnik będzie mógł uzyskać dotacje w postaci zwrotu do:
60 proc. kosztów kwalifikowalnych operacji w przypadku młodych rolników i inwestycji zbiorowych albo
50 proc. kosztów kwalifikowalnych w przypadku pozostałych operacji i nie mniej niż 30 proc. kosztów kwalifikowalnych.
Więcej szczegółowych informacji znajdziesz na stronie rządowej ...