PANELE FOTOWOLTAICZNE
Panele fotowoltaiczne zwane modułami lub panelami słonecznymi są głównym elementem instalacji fotowoltaicznej, w których zachodzi przemiana energii promieniowania słonecznego na energię elektryczną.
Dzięki zastosowaniu nowoczesnych i efektywnych ogniw fotowoltaicznym, stanowią stosunkowo tani sposób pozyskiwania prądu stałego, który w dobie rosnących cen energii i trendów proekologicznych zyskuje ogromną popularność.
Moduły fotowoltaiczne montuje się na dachach płaskich i spadzistych, bezpośrednio na ziemi a nawet na elewacjach budynków usytuowanych połacią na południe lub wschód-zachód. Ilość instalowanych paneli uzależniona jest od mocy instalacji dla przewidzianej inwestycji. Niezależenie od wielkości instalacji fotowoltaicznej nasza firma przygotuje koncepcję, zaprojektuje oraz dostarczy i zamontuje kompletny system fotowoltaiczny, a także pomoże w optymalizacji i relizacji inwestycji.
Rodzaje Paneli Fotowoltaicznych
Panele monokrystaliczne
Omawiane panele monokrystaliczne charakteryzują się najwyższym poziomem sprawności (od 19 do 22 procent) i najwyższym wskaźnikiem spadku mocy wraz ze wzrostem temperatury. To jedne z droższych paneli obecnych na rynku w przeliczeniu na wat zainstalowanej mocy, jednak mają znacznie więcej zalet. Sprawdzając właściwości różnych paneli PV, panele monokrystaliczne charakteryzują się bardzo dużą odpornością na silne warunki atmosferyczne, są bardzo wydajne i trwalsze względem innych modeli. Komponenty tego rodzaju cechują się kolorem od ciemnoniebieskiego po czarny, a ich rogi są zaokrąglone ze względu na to, że monokryształ krzemu jest w przekroju kołem.
Panele polikrystaliczne
Panele polikrystaliczne to moduły, które wykonywane są z krzemu polikrystalicznego, który wykrystalizował w postaci wielu monokryształów. Charakteryzują się mniejszą wydajnością niż panele monokrystaliczne, dlatego producenci odchodzą od tego rozwiązania. Głównym powodem są ograniczenia techniczne, które nie pozwalają na to, aby podnieść sprawność tych paneli. Panele polikrystaliczne najczęściej są koloru jasnoniebieskiego, a układ kwadratowych płytek pozwala na wykorzystanie całej powierzchni ogniwa fotowoltaicznego. Warto też zwrócić uwagę na to, że w tych panelach często widoczne są krawędzie kryształów.
Panele z krzemu amorficznego
Panele amorficzne, charakteryzujące się niską ceną w stosunku do pozostałych paneli, zbudowane są z cienkich ogniw wykonanych z bezpostaciowego krzemu. Ogniwa w tym module nie wyróżniają się jak w klasycznym, krzemowym i tworzą jedną zwartą formację w kolorze od ciemnobordowego do czarnego. Stosunkowo niska cena paneli z krzemu amorficznego wpływa na ich sprawność, która jest bardzo niska, a to z kolei na to, że urządzenia tego rodzaju są wyjątkowo nietrwałe. Co prawda charakteryzują się elastycznością i lekkością, ale tym samym posiadaniem niskiego stopnia wrażliwości na wysokie temperatury i warunki atmosferyczne.